Vytočte si ODMĚNU na našem kole štěstí!

O ponožkách

Vše o ponožkách a jejich historii

Ponožky jsou nedílnou součástí každého šatníku. Každé ráno sáhneme do šuplíku, vybereme si jedem pár a natáhneme jej na nohy. Napadlo vás přitom však někdy, jaká je vlastně historie ponožek a odkdy jsou tak neodmyslitelným kouskem našeho „outfitu“? Pojďme se na to v krátkosti podívat!

HISTORIE PONOŽEK

Začalo to v pravěku...

Již pravěcí lidé dbali o to, aby měli nohy v teplíčku, a tak si okolo nohou a kotníků uvazovali kusy zvířecí kůže. S trochou dobré vůle bychom to mohli nazvat PRVNÍMI PONOŽKAMI.
První písemné zmíňky pochází již z 8. století př.n.l. o ponožkách „Piloi“. Zmínil se o nich řecký básník Hesoidos. Byly to vlastně zvířecí chlupy, které se vkládaly do bot, ale zahřály a to je hlavní.
Historická ponožka dochována z Egypta
Jedna z mála dochovaných prvních ponožek
HISTORIE PONOŽEK

Průkopníci z Egypta...

Opravdové ponožky, velmi podobné těm dnešním, se nám dochovaly z roku 300-500 n.l. a pochází z Egypta. Jedná se o ponožky, které (světe div se!) byly speciálně určeny k nošení v sandálech. Takže pokud jste hrdí češi a stále nosíte ponožky v sandálech, tak se nemáte za co stydět.

Věděli jste že...

… české slovo ponožka je velmi mladé slovo z konce 19. století? Než tento výraz vznikl se používalo slovo „FUSEKLE“ (z německého výrazu Fußsöckel), které můžete slyšet i dnes, především od našich babiček a dědečků – fusky / fusakle / fusekle.

HISTORIE PONOŽEK

Ponožky jako znak bohatství...

Od roku 1000 se ponožkami honosili zejména lidé z vyšších vrstev, jelikož byly znakem bohatství. Tou dobou se ručně pletly a to buď z vlny, či hedvábí.
První ponožkový stroj
Ilustrační příklad stroje na ponožky od Williama Leeho
HISTORIE PONOŽEK

První stroj na ponožky již v 16. století...

V Anglii roku 1589 vyrobil William Lee první pletací stroj k výrobě ponožek. Královna Alžběta I. mu však odmítla vydat patent a tak se William i se strojem přesunul do Francie. Zde, v městě Rouen, se tak začaly vyrábět první strojově pletené ponožky.

HISTORIE PONOŽEK

Ponožky jak je známe dnes...

Veký boom ve výrobě a nošení ponožek nastal ve 30.letech 20. století, kdy se začala k výrobě používat látka zvaná nylon a vznikly slavné „nylonky“. Od té doby ponožky prošly velkou spíše designovou proměnou. Dnes je na trhu tolik barev a vzorů, typů a materiálů, že vybrat si nudné černé nebo bílé ponožky by byl skoro až hřích. (Za nás tedy určitě!) 

Díky originálním designům si každý může vybrat to, co se mu líbí, co jej vystihuje, s čím se zosobňuje, však… přesvědčte se sami a projděte si náš eshop!

Přihlaste se
Vytvořit účet

Na vaši e-mailovou adresu bude zaslán odkaz pro nastavení nového hesla.

Vaše osobní údaje budou použity ke zvýšení spokojenosti po celou dobu procházení tohoto webu, ke správě přístupu do vašeho účtu, ke zpracování objednávky a k dalším účelům popsaným na stránce ochrana osobních údajů.

Obnova hesla

Zapomněli jste heslo? Zadejte Vaši emailovou adresu nebo přihlašovací jméno. Obdržíte email s odkazem pro vytvoření nového hesla.

Nákupní taška 0

10% Sleva
Ponožky zdarma!
50% Sleva
Poštovné zdarma!
10% Sleva
Ponožky zdarma!
50% Sleva
20% Sleva
Poštovné zdarma!
30% Sleva
Vytočte si ponožky, poštovné zdarma nebo slevu!

Stačí zadat Vaší emailovou adresu pro ověření. Toto je šance jak vyhrát skvělé ceny!